Cumartesi, Mayıs 23, 2009

Yamaha'dan Giyilebilir MotosikletOtomotiv dünyası son yıllarda özellikle hybrid modeller alanında sürekli yeni araçlar geliştirme peşinde olsa da, en son geliştirilen bir prototip öyle sıkça karşılabileceğimiz türden birşey gibi görünmüyor: Yamaha markasını taşıyan ve "Giyilebilir Motosiklet" diye adlandırılan bu prototip modelin konsepti ve tasarımı Pasedena Art Center College of Design öğrencisi Jake Loniak'a ait.

Kullanıcının adeta üzerine giyer gibi "bindiği" bu araç, li-iyon bataryalarla, yani elektrikle çalışıyor ve kullanımı sırasında kullanıcı ile bütünleşerek, insan vücüduna benzer şekilde 36 mekanik kas yardımıyla hareket ediyor. Tasarımcısına göre saatte 120 Km. hız yapabilen aracın 0-100 Km. hızlanmasının sadece 3 sn. olacağı belirtiliyor, ki bu da maksimum hızına sadece 4 sn. gibi kısa bir sürede ulaşabileceği anlamına geliyor. Ayrıca bataryalarının şarj süresinin 15 dakika, kullanım süresinin ise 1 saat olduğu belirtiliyor.

Bu model şimdilik bilim kurgu ya da çizgi filmlerden fırlamış gibi görünse de, duyumlara göre modelin üretimi için gerekli olan tüm teknolojiler de mevcutmuş. Yani her an üretimine başlanabilir.

Daha neler göreceğiz bakalım...

Giyilebilir Motosiklet

Giyilebilir Motosiklet

Giyilebilir Motosiklet


Facebook'ta Paylaş

Hiç yorum yok: