Perşembe, Ağustos 09, 2007

Motosiklet Kazalarını Protesto Ediyoruz!

Alkollü Sürücüden Motosiklet Cinayeti - Haberin devamı için tıklayın.

Son günlerde meydana gelen motosiklet kazalarını protesto etmek için tüm motorcular 11 Ağustos Cumartesi günü saat 11:00'da Kadıköy İskele Meydanı'nda bir araya geliyor. EMOK - Enduro Motosiklet Spor Kulübü Derneği tarafından organize edilen bu etkinlik için EMOK'un yaptığı açıklamayı aynen aktarıyorum:

11.08.2007 saat 11:00'da Kadıköy İskele Meydanı'ndayız!

Son zamanlarda sıkça yaşanan motosiklet kazalarına ve bu kazalar sonucu ortaya çıkan ciddi yaralanma ve ölümlere kamuoyunun dikkatini çekmek, yol kaplamaları ile yol kenarlarındaki bariyerlerin riskleri, meydana gelen kazalar ve kaza sonrası etkileri üzerine kamuoyunu bilgilendirmek ve bu nedenle yakın zamanda kaybettiğimiz arkadaşlarımızı anmak için saat 11.00'da Kadıköy İskele Meydanında buluşuyoruz.

Etkinlik için saat 11.00'da Kadıköy İskele Meydanında buluşularak motosikletler park edilecek, hazırlıklar yapılacak, basın ve kamuoyu duyurusunun okunması ve basın bilgilendirilmesi ile son bulacaktır.

Etkinlik Amacı:

Son zamanlarda sıkça yaşanan motosiklet kazalarına ve bu kazalar sonucu ortaya çıkan ciddi yaralanma ve ölümlere kamuoyunun dikkatini çekmek, yol kaplamaları ile yol kenarlarındaki bariyerlerin riskleri, meydana gelen kazalar ve kaza sonrası etkileri üzerine kamuoyunu bilgilendirmek ve bu nedenle yakın zamanda kaybettiğimiz arkadaşlarımızı anmaktır.

Etkinlik Kuralları:

* Etkinlik için EMOK tarafından gerekli izin alınmıştır ve kanunun öngördüğü çerçevede gerçekleşecektir.

* Etkinlik alanına ulaşım için, buluşma yerleri tesbit edilmemiş ve toplu sürüş planlanmamıştır. Katılımcılar, bireysel olarak gelebilecekleri gibi, kendi aralarında gurup oluşturup topluca alana gelebilirler. Bu esnada trafiği tehlikeye düşürmemeye azami dikkat ediniz.

* Etkinliğe her gurup, kendi flamaları ile katılabilir. Yakın zamanda kaybettiğimiz arkadaşlarımızın resim ve posterlerini taşıyabilir.

* Etkinlik esnasında, görevlilerin uyarılarına mutlaka uyunuz. Sizin için hazırlanmış Motoparka motorunuzu, bir düzen içinde park ediniz.Bu konuda görevliler size yardımcı olacaktır.

* Görevliler, güvenlik tedbirleri alacak olsa da, kötü niyetli kişilere karşı dikkatli olunuz.

* Etkinlik esnasında, bize yakışmayan davranışlardan kaçınınız. Aykırı hareket eden arkadaşlarımız uyarılacak, israrı sonucunda da resmi güvenlik görevlilerce kanuni işlem yapılacaktır.

* Etkinlik sonrasında toplu sürüş için izin alınmamış olup, düzen ve sükünet içinde dağılınacaktır.

Etkinlikte görevi yapmak isteyen arkadaşlarımızın yardımına ihtiyaç olacaktır. Görev almak isteyen arkadaşlarımız 0 533 3333665 numaralı telefonla irtibat kurmaları rica olunur.

Unutmayalım; bu etkinliğin başarıya ulaşması, hepimizin yapacağı katkı ile olacaktır.

EMOK Enduro Motosiklet Spor Kulubü Derneği
Etkinlik Koordinatörü
UĞUR BECERİKLİLER
0-533-3333665


EMOK, bu etkinlik kapsamında yayınladığı basın açıklamasında, son zamanlarda meydana gelen motosiklet kazalarına değinerek yetkililere çağrıda bulunuyor:

Ömer UzmaÜç hafta önce bugün, yüzlerce hastasını kurtarmış iyi bir doktor, iyi bir eş, baba, dost, değerli bir insan ve bilinçli bir motosiklet binicisi olan sevgili Dr. Ömer Uzma’yı, dikkatsiz ve sorumsuz bir sürücü ile karayolları yol bariyerleri aramızdan aldı. Kayıp büyüktür ve herkesin kaybıdır.

Dr. Ömer Uzma’yı, aniden şerit değiştiren ticari bir araç motosikletinden düşürmüştü. Sürüklenen Uzma, onu koruması gereken yol bariyerlerinin açıkta kalan keskin ayaklarına çarparak can vermişti.

Geçtiğimiz hafta TEM Ümraniye bağlantısı üzerinde yağmursuz havada yola taşan yağmur suları (!) nedeni ile ıslanan asfalt üzerinde motosikleti kayan Ramazan Maden yine bariyer demirlerine çarparak hayatını kaybetti. Bu, kısa süre içinde bariyer demirlerinin neden olduğu ikinci can kaybıydı.

Bu hafta içinde İzmir’de sorumsuz bir sürücünün arkadan çarptığı motosiklette bulunan Yaşar Mete Oymaklı ve İrem Uygur isimli iki genci daha kaybettik.

Benzerlerine sıklıkla şahit olduğumuz bu tür kazalar hakkında yetkililere ve kamuoyuna seslenmek istiyoruz.

1- Koruyucu kaportası bulunmayan motosikletlerin binicileri olası kazalarda büyük hasar alabilmekteler. Motosikletler her gün, Dr. Uzma, Ramazan Maden ve Yaşar Mete Oymaklı gibi değerli insanları taşıyorlar. Diğer araç sürücülerinden bizleri yollarda kollamaları ve korumaları ricasında bulunuyoruz.

2- Resmi yetkililerden, trafikle ilgili kanun, mevzuat ve standartları düzenlerken motosikletleri de mutlaka göz önüne almalarını talep ediyoruz. AB ülkelerinde motosiklete sağlanan geçiş üstünlüğü, otomobile uyumlu sürat sınırlaması gibi can güvenliğini sağlamaya yönelik düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz.

3- Dr. Uzma ve Ramazan Maden ’in kazaları, önemli bir soruna daha dikkat çekmelidir: Yol Bariyerleri Tuzağı! Yollardaki araçları ve içindekileri koruması beklenen karayolları yol bariyerleri, şimdiki yapısıyla motosikletlerin korkulu rüyasıdır. Bariyerlerin açıkta kalan sivri kenarlı metal direkleri yerde sürüklenerek ona çarpan bir motorcuya bıçak etkisi yapmakta, koruyucu kaskı bile kesebilmektedir. Bu büyük tehdide karşı ne gibi önlemlerin alınabileceği bellidir. Enduro Motosiklet Kulübü (EMOK) olarak karayolları ve yetkili merciler nezdinde gerekli bilgilendirme, başvuru ve takip sorumluluklarımızı yerine getireceğiz.

Kamuoyuna ve yetkililere saygı ile duyurulur.

Hiç yorum yok: