Cuma, Haziran 23, 2006

Motosiklet Teorisi

Bilmeyen, tanımayan, duymayan kaldı mı bilmiyorum. Motosiklet kültürüne biraz aşina iseniz, bu konuda bilgiye, öğrenmeye açık ve azıcık da interneti takip ediyorsanız büyük ihtimalle siz de çok iyi tanıyor olmalısınız kendisini: Sözünü ettiğim kişi nam-ı diğer Donald Duck. New York'da yaşıyor ve gerçek adı Reşat Arbaş. Motosiklet kültürünü, motosiklet bilincini, yani bilinçli ve bilgili motosiklet kullanmayı yaygınlaştırabilmek için birçok motosiklet sitesinde yazarak, bilgi ve deneyimlerini motorseverlerle paylaşmaya çalışıyor. Kendisine ait bir web sitesi var ve her motorseverin mutlaka ziyaret etmesi gerektiğini düşünüyorum. Site biraz karışık gibi görünüyor ancak yazdıklarını okumaya başlayınca kolay kolay ayrılamıyorsunuz siteden. Sahiden de daha öğrenecek ne kadar çok şey olduğunu görüp şaşırıyorsunuz çoğu zaman. Ama en çok da motosikletin öğrenilip bitirilemeyecek bir şey olduğunu anlıyorsunuz.

Donald Duck'ın Motosiklet Teorisi başlığı altında yazdıkları geçen yıl nihayet kitap haline getirildi ve yayınlandı. Motosiklet kültürü adına çok önemli bir kaynak olduğunu düşündüğüm bu kitabı mutlaka satın almanızı öneriyorum. Kitabın içeriğini dilerseniz web sitesinden de okuyabilirsiniz ancak bence mutlaka satın alınmalı ve sadece bir kere değil defalarca okunmalı.

Aşağıda kitapla ilgili tanıtım yazısını aynen aktarıyorum. Dilerseniz kitabı internet üzerinden de satın alabiliyorsunuz.

Motosiklet Teorisi - Donald Duck / Reşat Arbaş

"Bu kitapla nihayet Türk motosiklet camiası kendi içinden bir yazarla, tercüme eserler bir yana, ilk Türkçe kaynağa kavuşmuş oluyor. Pek çok motor sevdalısının internet forumlarında 'Donald Duck' diye tanıdığı, taa New York'tan yazıştığı Reşat Arbaş 'Motosiklet Teorisi' ile nihayet karşımızda.

Hiç ömründe motosiklete el sürmemiş bir motosiklet meraklısından, ileri seviyeye kadar motosiklet kullanan bir sürücüye kadar geniş bir yelpazedeki yeterli tecrübeden yoksun motosiklet sürücüsünün trafik tehlikelerine en açık dönemde olduğu biliniyor. Kitaptaki bilgiler özellikle bu dönemi hedef alarak hem motosiklet gibi dünyanın en güzel sporlarından birine bakış açımızı değiştiriyor, hem de karakucak öğrenme yöntemlerine göre çok daha güvenli adımlarla bu dünyaya girmemizi, çok daha sağlam bir temel üzerinde ilerlememizi sağlıyor.

Kitapta ilk motosiklet nasıl seçilir, nasıl antreman yapılır, üstünde nasıl oturulur gibi en temel bilgilerden fren, viraj, kıvırmaca gibi kullanma tekniklerine; mental hazırlık, hatta biraz fizik, ve giyim kuşam hakkında temel bilgiden küçük bir sözlüğe; cadde-trafik stratejilerinden motosikletçinin aile ve çevresi ile olan ilişkilerine kadar hemen her konuda oldukça etraflı bilgi bulunuyor."

Hiç yorum yok: